Co zaliczamy do gazów technicznych?
Gazy techniczne są niezwykle istotne w najróżniejszych branżach. Najprościej mówiąc, to paliwa gazowe w skroplonej lub sprężonej postaci. Sprzedaje się je w specjalnych butlach, które zapewniają bezpieczeństwo ich transportu oraz użytkowania. Co istotne, zakres gazów technicznych jest niezwykle szeroki, bowiem każda gałąź przemysłu wykazuje zapotrzebowanie na ich inne rodzaje.
Jakie są gazy techniczne?
Jak już zostało wspomniane, gazy techniczne to niezwykle szeroka grupa gazów. Wśród najpopularniejszych z nich należy wymienić:
- chlor – niezawodny w dezynfekcji oraz czyszczeniu,
- azot – w formie ciekłej świetnie sprawdza się jako środek chłodzący,
- acetylen – stosowany głównie do syntez chemicznych oraz w procesach cięcia czy spawania metali,
- dwutlenek siarki – swoją popularność zyskał szczególnie w chłodnictwie, w tym w podtrzymywaniu i przedłużaniu świeżości owoców oraz warzyw, ale także w wybielaniu wełny;
- tlen – niezbędny w medycynie jako środek leczniczy, swoje zastosowanie znalazł także w przemyśle;
- helowce – najbardziej znane w formie gazu sprężonego, stosowanego do napełniania balonów;
- argon – szczególnie istotny w procesach spawalniczych oraz w produkcji żarówek.
Powyższe przykłady to jedynie namiastka, bowiem zakres gazów technicznych jest znacznie szerszy. Każdy z nich wykazuje inne właściwości, toteż mogą być one wykorzystywane w bardzo różnych branżach. Jeżeli są Państwo zainteresowani zakupem gazu technicznego, zapraszamy do kontaktu. Z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy w doborze odpowiedniego produktu.
W jakich branżach wykorzystuje się gazy techniczne?
Gazy techniczne wykorzystywane są przede wszystkim w przemyśle. Jest to jednak tak samo obszerne pojęcie jak sam zakres omawianych gazów. Należy jednak zaznaczyć, że są one stosowane głównie w najróżniejszych procesach produkcyjnych. Nie jest to jednak ich jedyne zastosowanie. Okazują się niezbędne także w medycynie, chłodnictwie, branży spożywczej, spawalnictwie czy energetyce.